Cuffley Horticultural Society - Your local gardening club

Cuffley Show 2010

 The Cuffley Horticultural Society and seven other local organisations got together again to put on The Cuffley Show 2010, hoping to repeat the recognised success of the show in 2009. They were well rewarded with enthusiastic preparation by members in the morning and very good attendance when open to all in the afternoon. There was added excitement when our local MP Charles Walker toured the show, picked the raffle winners and presented the Horticultural Society Awards.

The Cuffley Art Society covered one wall with their pictures and members were on hand to discuss the various techniques on display.  The Potters Bar & District Photographic Society adorned another wall with superb photographs taken by members.  Talking with members it was apparent that most now favour digital cameras and computerised processing but some still appreciate certain features of conventional film techniques.

Adding colour on centre tables, members of the Cuffley Floral Art Society presented some very attractive floral arrangements and table displays. This year the emphasis was on yellow and included some very large flowers.

In one corner of the hall, appropriately near to the stage, The Cuffley Players set up lights and scenery to attract new members, budding actors/actresses and to advertise their Autumn show “Kindly Leave The Stage” (November 17-20).  With most people dressed casually for a warm afternoon, the Players impressed visitors with their evening dress and attractive gowns.

St Andrews and St Thomas Churches hosted a display including a picture of the church in 1910 and others reflecting the history of the church and local community.  There were papers about church activities and representatives had a very busy afternoon with many people showing interest in the activities.

Although schools had been closed for the summer holidays, staff and pupils of both Cuffley and Northaw Schools presented evidence of various gardening projects, including jobs that the children had being doing to improve the school grounds and increase awareness of environmental issues.  The Horticultural Society did not have any junior classes this year, but several children from both schools did well with their entries in “grown up” classes.

Members of the CHS added colour and variety to the show with entries in the 26 classes, including (by request this year) Handicrafts and Domestic subjects.  Examination of exhibits was intense because the first 100 people attending the show were invited to judge the exhibits by voting for the Best Exhibit in each class.  Cards carrying small sticky labels for each class were handed to them and they soon learned how best to transfer their labels to the chosen entry cards.  After voting closed at 3.30pm, CHS committee members counted the votes and verified the trophy winners.  Here are the First place winners and Trophies awarded for achieving the most votes in each category:

VEGETABLES
Class 1 FOUR potatoes of any one variety – Alan Motts
Class 2 EIGHT shallots or small onions – Alan Motts
Class 3 THREE medium/large onions – Alan Motts
Class 4 Green vegetables – Up to FOUR of ONE variety – Hazel Andrews
Class 5 One or more varieties of salad vegetables – Joan McRitchie
Class 6 Root vegetables – Up to FOUR of ONE variety – Alan Motts
Class 7 Collection of FIVE different vegetables – Alan Motts
THE HARWIN SHIELD Awarded to ALAN MOTTS

TOMATOES
Class 8 Tomatoes – NINE small – Alan Motts
Class 9 Tomatoes – FOUR large – Alan Motts
Class 10 Tomatoes – ONE truss of any size – Alan Motts
THE STEEL TROPHY Awarded to ALAN MOTTS

FRUIT
Class 11 Fruit – EIGHT to TEN small – George Chapman
Class 12 Fruit – FOUR medium/large – Ron Goose
THE STAN FOX MEMORIAL CUP Awarded to RON GOOSE

ROSES
Class 13 THREE to FIVE stems/sprays of small roses – Arthur Orbell
Class 14 ONE to THREE stems of large roses – Joan McRitchie
STAN FOX MEMORIAL CUP Awarded to ARTHUR ORBELL

DAHLIAS
Class 15 ONE to THREE stems of dahlias – Bruce Bennett
THE E R COOK DAHLIA AWARD Awarded to BRUCE BENNETT

FLOWERS & FOLIAGE
Class 16 Cut flowers – ONE variety – Arthur Orbell
Class 17 Cut flowers chosen for their bright colours – Bruce Bennett
Class 18 Cut foliage – Bruce Bennett
Class 19 Display of sweet smelling flowers and/or foliage – Bruce Bennett
Class 20 Specimen plant growing in own container – Valerie Allen
THE SILCOX MEMORIAL CUP Awarded to BRUCE BENNETT

HANDICRAFTS
Class 21 Handicraft made from hard materials – James Orbell
Class 22 Handicraft made from soft materials – Hazel Andrews
Class 23 Handicraft made from recycled materials – Jill Crampton
THE PHIL TRUMPER AWARD for most votes in Classes 21 to 23 Awarded to JILL CRAMPTON

DOMESTIC
Class 24 Dundee fruitcake – Harry King
Class 25 Victoria sponge cake – Joyce Orbell
Class 26 Family sized Bakewell tart – Kathy Shingles
THE JOYCE STEEL CUP for most in Classes 24 to 26 Awarded to KATHY SHINGLES

CHS president Doug Millen introduced each of the winners as they came onto the stage to be presented with their awards by local MP Charles Walker who added his own comments to encourage the winners and entertain everyone present.  This was followed by a vote of thanks to the societies that had participated and to all those who had contributed to the success of The Cuffley Show 2010.

Menu